Najnowsze trendy w sztuce nakrywania stołu

Nakrycie stołu to bardzo ważny element dopełniający stronę wizualną wnętrza. Pierwsze wrażenie gości wprowadzi atmosferę, która będzie towarzyszyła do końca spotkania. Postaraj się wypaść pozytywnie od samego początku.


Od wieków polska szlachta przykładała dużą uwagę do wyglądu stołu. Nakrycia stołu były eksponowane poprzez najpiękniejsze zastawy, srebrne kielichy i piękne kwiaty. Wymagane było, aby dania podawać w rodowych zastawach, a stoły były tak często uwieczniane na obrazach jak sama szlachta.
Czerpiąc inspirację z tamtych lat, narodził się tzw. styl retro/vintage, który od jakiegoś czasu jest jednym z najważniejszych trendów w sztuce nakrywania stołu.
Powrót do przeszłości
To na pewno dobra opcja dla miłośników natury, eko designu i spokojnej kolorystyki. Vintage to styl, w którym używa się rzeczy z minionej epoki lub stylizowanych na dawniejsze. Możemy bawić się, mieszając różne style historyczne lub łączyć je z elementami nowoczesnymi.
Wybierz się na spacer
- Dary natury, takie jak: szyszki, pachnące lasem gałązki sosny, piękny zielony mech, kora z drzew czy ręcznie robione podstawki pod naczynia z krążków drewna to idealne elementy do nakrycia w stylu retro.
- Mogą się również przydać czerwone jabłka, orzechy, gałązki, zioła czy jarzębina.
- W lecie możesz umieścić stolik na ganku lub trawniku – zieleń ogrodu będzie idealnym dopełnieniem.
Dodatki z minionej epoki
- Z dodatkami z porcelany i koronek pięknie komponuje się lniany obrus i serwetki.
- Ciekawie wygląda również płótno – serwetki mogą być z tkaniny, dodatkowo obszyte koronką.
- Jeśli wybierasz serwetki papierowe, warto znaleźć ażurowe, z wycinanymi wzorami imitującymi koronkę.
- Dodatkowo, jeśli posiadasz zastawę z prawdziwej porcelany lub fajansu, będzie to wspaniałe połączenie.
- Umiejętne połączenie czegoś nowego i czegoś starego również dodaje uroku, np. starodawna zastawa w kwiaty połączona z nowoczesnymi pastelowymi talerzami.
- Jeśli masz stare sztućce, to odpowiedni czas, aby je wyciągnąć z kuchennej szafki. Mogą być stylizowane, dekorowane, najczęściej we wzory roślinne.
- Jednak prostota też jest mile widziana. Masywne bądź smukłe srebrne sztućce też zdadzą egzamin.
- Pamiętaj, użyj tych samych podkładek i serwetek do wszystkich naczyń, aby uniknąć odczucia przepełnienia i nadmiaru.
- Dodaj jakieś niecodzienne obiekty, np. wazony i świeczniki.
Kolory vintage
- Ważne jest również, by zachować wąską gamę kolorystyczną. Styl vintage nie lubi kolorowego szaleństwa. Ważna jest równowaga i spójne barwy.
- Warto określić sobie wcześniej jeden dominujący kolor naszego stołu. Tutaj częstym wyborem jest granat — ponieważ uzupełnieniem do niego może być niebieski, pomarańczowy, różowy, żółty, a nawet kwiatowe wzory.
- Tradycyjne kolory to biel, złoto, srebro, granat i czerwień — we wszystkich swoich odcieniach.
Lekki półmrok, płonące świece, stonowane kolory, naturalne elementy — idealny wystrój do poważnej kolacji, rodzinnego spotkania czy romantycznego wieczoru.
Zainspiruj się

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze